Aktualności

Odtworzenie projektu logo – ręczne odrysowanie, czy automatyczna wektoryzacja? 16 lutego, 2017

Profesjonalnie zaprojektowane logo zapisane jest zawsze w wersji wektorowej, na jej podstawie możemy wygenerować każdy inny format rastrowy (jpg, png, tiff, bmp), ale nie odwrotnie. Bez wersji wektorowej logo jest mało użyteczne, gdyż nie wykonamy z tego typu pliku graweru, szyldu, liter przestrzennych itp. Co w sytuacji gdy utraciliśmy pliki z wersją wektorową logo?

Odtworzenia projektu logo

W sytuacji gdy zaginęły nam wszystkie kopie plików zawierających wektorową wersję logo (projekt graficzny zapisany w tzw. krzywych), pozostaje nam jedynie odtworzenie logo na podstawie pliku rastrowego, czyli bitmapy. Do dyspozycji mamy dwie opcje, pierwsza jest automatyczna, to tzw. trasowanie, druga zaś to ręczne odrysowanie projektu logo. Zobacz więcej na: Wektoryzacja logo oraz grafiki

Spadek jakości plikówrastrowych, bitmap | Białystok, Warszawa

Jakie są różnice między tymi dwoma technikami odtworzenia projektu logo?

Odtworzenie logo odbywa się na podstawie pliku rastrowego i to od jego jakości zależy w dużej mierze efekt finalny. Zbyt mały plik jpg posiada zawsze duże zniekształcenia, które mogą powodować wręcz niemożliwość odtworzenia bardzo skomplikowanych elementów. W takiej sytuacji będą istniały pewne rozbieżności w obu znakach.

Trasowanie – automatyczna technika wektoryzacji

Technika ta obarczona jest dużą niedokładnością, w powiększeniu widoczne są znaczne zniekształcenia, nawet przy trasowaniu prostych kształtów i linii. Zaletą tej techniki jest szybkość wykonania, natomiast plik wynikowy może posłużyć raczej jako miniaturka i jednorazowe wybrnięcie z problemu, nie nadaje się do codziennego normalnego użycia.

Odtworzenie projektu logo - Trasowanie automatyczne | Białystok, Warszawa

Ręczne odrysowanie

Najbardziej dokładna technika odtworzenia, w której każdy element jest ręcznie odrysowywany. Jedynym minusem tej techniki jest czasochłonność która wpływa na cenę wykonania. Cały proces przy prostym znaku może trwać kilkadziesiąt minut, przy bardziej złożonych projektach logo może rozciągnąć się do kilku, lub nawet kilkudziesięciu roboczogodzin.

Ręczne odtworzenie projektu logo - Ręczne odrysowanie | Białystok, Warszawa


Jeżeli chcesz odtworzyć swoje logo z pliku rastrowego i cieszyć się uniwersalnością pliku wektorowego, napisz lub zadzwoń do nas!

 Agencja reklamy, studio graficzne | Białystok, Warszawa